« Rujan 2022 »

Dan ružičastih majica 2022.
Autor: Josip Ujdur, 23. 2. 2022.

Posljednje srijede u veljači obilježavamo  Dan ružičastih majica kojim se na simboličan način želi skrenuti pozornost na problem sve učestalijega vršnjačkog nasilja u školama.

Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, Dan ružičastih majica, ime je dobio po inicijativi koju je 2007. pokrenula grupa aktivista u Kanadi nakon što je jedan učenik zlostavljan od svojih kolega zato što je u školu došao odjeven u ružičastoj majici kao znak podrške teško bolesnoj majci. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili i njegovi školski kolege, postale su prepoznatljivi simbol inicijative.

U sklopu nastave iz Ljudskih prava učenici 2. j razreda smjera upravni referent raznim aktivnostima su tijekom prvog obrazovnog razdoblja učili  o asertivnom ponašanju, jačanju samopouzdanja i svijesti o ispravnom ponašanju, modelima borbe protiv nasilja.

Tjedan prije zimskih praznika  kroz završne aktivnosti pisanja poruka koje ukazuju na važnost tolerancije i prihvaćanja različitosti obilježili su Dan ružičastih majica.

#nasiljeprestajeovdje