« Kolovoz 2020 »

Posjet ustanovi Državni arhiv, Sabirni centar Metković-Opuzen-Ploče
Autor: Darko Primorac, 6. 2. 2020.

Gdje pronaći stare svjedodžbe, matične knjige, trajnu poslovnu dokumentaciju? U čemu je razlika između knjižnice i arhiva ?

Odgovore na ta pitanja  učenici 3.razreda upravnih referenata potražili su u ispostavi državnog arhiva u Metkoviću kamo su otišli s prof. Brankom Kosović i knjižničarkom Ivanom Ujdur u sklopu predmeta Knjigovodstvo, te međupredmetne teme Građanski odgoj i obrazovanje.

U Metkoviću u Hebrangovoj ulici na broju 8  djeluje Sabirni centar Metković, Opuzen i Ploče kao ispostava Državnog arhiva u Dubrovniku.

Kako je učenicima  objasnila voditeljica arhiva Paulina Pravdić, Hrvatski državni arhiv (HDA) je središnja i matična arhivska ustanova. Tu se  čuva, zaštićuje, stručno obrađuje i daje na korištenje pisana baština nastala radom središnjih tijela državne uprave, prosvjetnih,  kulturnih, zdravstvenih i vojnih ustanova, te gradivo nastalo djelatnošću hrvatskog iseljeništva i istaknutih pojedinaca i obitelji iz hrvatskog kulturnog kruga.

Nakon uvodnog izlaganja učenici su pod stručnim vodstvom prošetali između polica punih arhiviranih svjedodžbi, ostavinskih rasprava, platnih podataka, građevinskih dozvola i nacrta, i svega onoga što spada u trajno državno gradivo. Uz to tu su i metri i metri arhivskog gradiva iz nekada vrlo živog i za dolinu značajnog poduzeća Razvitak Metković. Na velikom broju fotografija sačuvanih i arhiviranih na ovom mjestu vidljivo je da Razvitak više desetljeća bio sponzor i organizator velikog broja društvenih zbivanja u dolini Neretve.

Posebno zanimanje učenika privukle su stare fotografije, razglednice iz privatnih prepiski darovane Arhivu, te digitalna arhivska zbirka Topoteka doline Neretve koju možete pogledati na slijedećem linku https://dolinaneretve.topoteka.net/ .

Zahvaljujemo djelatnicama arhiva na toplom gostoprimstvu i možemo reći da je posjet pobudio veliko zanimanje i brojna pitanja učenika, te njihovo zadovoljstvo otkrivanjem novih područja znanja, a možda i radnih mjesta nekih od njih. smiley