TRAGOM BAŠTINE – LIKOVNA PRIČA(ONICA) školski projekt 2022./23.

Srednja škola Metković će omogućiti provedbu van učioničke nastave za 15 učenika koji će iskustvenim učenjem i razgledavanjem arheološkog muzeja Narona  usvojiti nova znanja o rimskoj tradiciji na našim prostorima. Opći  je cilj pružiti cjelovit pogled na rimsku prošlost u našem podneblju ,u kojoj se jednakom pažnjom mogu valorizirati običaji različitih vremenskih razdoblja.

Podizanjem svijesti o važnosti baštine te buđenje interesa učenika za propitivanjem kroz  izradu brošure i kvizova znanja na engleskom jeziku ,te unapređenje digitalnih kompetencija učenika uz hipotezu da samo ono obrazovanje koje uključuje i praktično i humano može biti humanističko tj. cjelovito.

22.11.2022.

​Učenici su nakon edukativne radionice,imali izobrazbu o osnovama slikanja,te su uz mini izložbu,priredili svoj postav,te napravili kalendarij za predstojeću 2023.god.

29.11.2022.

Učenici smjera građevinski tehničar,napravili su ogledni KAHOOT kviz na EJ,vezan uz istraživanja dnevnog života Rima u Naroni.

23.12.2022.

Učenici su u suradnji s dječijim vrtićem u Metkoviću napravili ciklus radionica pod naslovom "Biljna ljekarna kod Rimljana". Djeca su razvijala kritičko razmišljanje putem izrade vlastitih krema i pastila te postavljajući pitanja: Zašto neku biljku smatramo ljekovitom? Koje biljke se najčešće koriste kao ljekovite? Kada ih ubrati? Svi sudionici su se iskušali kao ljekarnici, te su uz pomoč mužara i bilja napravili ljekovite pripravke na rimski način. Učenici Srednje škole Metković su svim sudionicima napravili po primjerak edukativne knjižice po uputama rimske medicine naslovljenom "Izradi sam".

17.1.2023.

Radionica za djecu i odrasle "Edukacijska radionica kompozicija slike"

28.2.2023.

Učenici 2. razreda smjera elektrothenike te 2. razreda građevinskih tehničara su koristili modernu digitalnu tehnologiju virtualno intervjuirajući rimskog imperatora Julija Cezara. Intervju je u prilogu ispod.

28.3.2023.

Učenici 2. razreda smjera elektrotehnike te 2. razreda građevinskih tehničara su sudjelovali u radionici 2Pravljenje rimskog vina" u kućnoj izradbi pod mentorstvom profesorice Vekić i djelatnice Arheološkog muzeja Narona.(slike u prilogu + prezentacija)

18.4.2023.

Učenici su proučavali Recepte iz rimskog razdoblja sačuvanih  kod mnogih autora,te su naveli samo najvažnije. Najpoznatiji je Apicije (Marcus Gavius Apicius) i njegova kuharica (De re coquinaria). Osobito im je poslužila kuharica preuzeta iz Gradskog muzeja Vinkovci pod nazivom "Olivijina cibalitanska kuharica" te su na osnovu istraženih činjenica prestavili prezentaciju u svojim razredima. Video u prilogu.

16.5.2023.

Učenici drugih i četvrtih razreda su sljedeći trag baštine u Naroni napravili edukacijsku igricu pod nazivom "Treasure hunt" pomoću video igre "Minecraft" u kojoj su trebali pronaći stari rimski recept.
Link:

objavio: Zorana Vekić   datum: 26. 9. 2022.