Engleski Jezik

Learn English today!

« Rujan 2021 »

Dan planeta Zemlje
Autor: Darko Primorac, 22. 4. 2021.

Dan planeta Zemlje obilježava se svake godine 22. travnja brojnim aktivnostima posvećenim očuvanju i zaštiti okoliša. Obilježavanje Dana planeta Zemlje usmjereno je na zaštitu prirodnih resursa našeg planeta i cilj mu jest skrenuti pozornost na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja.

Dan planeta Zemlje službeno se obilježava od 1992. godine kada je tijekom Konferencije UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru na kojoj je sudjelovao velik broj predstavnika vlada i nevladinih udruga usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja.

U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilježava od 1990. godine.

Učenici naše škole, u suradnji s profesoricom Željkom Dodig, Petrom Sršen i socijalnom pedagoginjom Anom Vidović obilježili su Dan planeta Zemlje raznim virtualnim aktivnostima poput izračuna ekološkog otiska kućanstva, izradom postera i prezentacija s porukama o važnosti očuvanja naše Zemlje.

Dan planeta Zemlje prilika je da se svi podsjetimo koliko dugujemo svom planetu i kakvu odgovornost prema njemu imamo kako bismo ga sačuvali za buduće generacije.

Što mi možemo napraviti da pomognemo Zemlji?

Biti ekološki osviješten i nije tako teško. Postoji mnogo malih stvari koje svakodnevno možemo raditi, a pomažu očuvanju naše planete pa evo par ideja naših učenika:

• Jedite više lokalno i ekološki uzgojene hrane
  • Odvajajte otpad i reciklirajte ga
  • Pažljivo trošite vodu
  • Gasite svjetla kada vam nisu potrebna
  • Ne bacajte smeće u prirodu
  • Više koristite papirnatu ambalažu, a manje onu plastičnu
  • Koristite baterije koje se mogu ponovno napuniti
  • Manje trošite papir
  • Manje se vozite automobilom, a više pješačite ili koristite bicikl i javni prijevoz

„Ne prođe ni jedan dan bez da ostaviš trag na svijet oko sebe. Tvoji postupci čine promjenu stoga moraš odlučiti kakvu promjenu želiš.“

.

U prilogu možete vidjeti radove i prezentacije učenika prvih i drugih razreda.

Priloženi dokumenti:
Ivana_Scepic.pdf (354.73 KB)