« Studeni 2019 »

Erasmus+ projekti

Ispis statistike od 29. 9. 2019.

Anketa (mala)
Erasmus+ me privlači zbog...

10 godina rada udruge Mladi oca Ante Gabrića
Autor: Darko Primorac, 21. 10. 2019.

Prije točno 10 godina, 20.10.2009., na godišnjicu smrti oca Ante  Gabrića, učenici Srednje škole Metković sa svojim su nastavnicima osnovali udrugu Mladi oca Ante Gabrića s ciljem pružanja pomoći i podrške svojim učenicima.

U samim počecima bili su to maleni koraci,  usmjereni na učenike naše škole kao i njihove obitelji, a onda su krenule samostalne akcije ispred tržnih centara u svrhu prikupljanja pomoći Caritasu, Crvenom križu, pomoć don. Velimiru Tomiću i njegovim misijama u Tanzaniji, srušenoj školi u Japanu i niz drugih akcija  da bi nas put  doveo do Antine Bengalije.

Prije četiri godine uz pomoć tadašnjeg vicepostulatora Antuna Volenika stupili smo u kontakt s p. Silvestrom Xavierom koji je živio i radio s našim misionarom, svećenikom na čijim je rukama otac Ante Gabrić umro. Od tada započinje naš hod Antinim stazama s ciljem oživljavanja  njegovih misijskih postaja.

Zbog uočene potrebe, 2017. godine zajedno sa ostalim metkovskim školama pokrenuli smo  akciju „ Sve je slađe kad se dijeli , kad se daje!“ kako bi obnovili školu u Kupleu, što smo i uspjeli.

Prošle godine sa svećenicima p. Silvestrom Xavierom i p. Prolajom Boydiom pokrenuli smo projekt otvaranja nove škole u Marijapoliju, na mjestu gdje je nekada i bila škola, pogon s različitim zanatima kao i pogon poznate tvornice obuće Bata.

Odlučili smo pomoći. Kroz cijelu godinu organizirali smo razne manifestacije i humanitarne akcije, na nivou škole i grada, te u goste doveli svećenike iz Indije. Tad smo uz pomoć građana Metkovića, Splita i Međugorja skupili smo potrebna sredstva.

Ove godine, 14. siječnja  otvorili smo  školu pod nazivom „Fr. Gabric English medium school“. Preuređen je njen donji dio. Upisano je 30 učenika i zaposlene  tri učiteljice. Još nam  je ostao gornji kat kojeg također namjeravamo završiti. Također  smo pokrenuli  blagajnu solidarnosti i zajedno s učenicima odlučili se  odreći jedne kave  svakog 20. u mjesecu.

Od veljače i otvorenja škole, neumorno koračajući Antinim stazama nastavili smo s nizom aktivnosti. U potpunosti smo obnovili crkvu, u župnom dvorištu uredili smo prilaz kipu oca Ante, uredili njegov grob i postavili kip Majke Tereze. Na većem zemljištu uz školu raščistili smo teren i počeli s radovima gdje će se obilježavati različite proslave u čast ocu Anti, kulturna događanja, kao i svečana premijera plesne drame o životu oca Ante koja će se svečano prikazati 28.2. 2020.

Osim toga u tijeku su radovi na župnoj kući,  trebamo obnoviti dotrajali krov te pripremamo prostorije za buduće hodočasnike. Kako kaže pater Silvester: „ Sve treba biti spremno prije nego se proglasi blaženim i svetim. Ovaj, možda nama mali projekt bit će velik za stanovnike tog kraja a nama na ponos da ne zaboravimo našeg misionara koji vječno počiva ispod palmi Sunderbanske džungle.

Na nama je da svi zajedno, svim snagama oživimo ovu posljednju Antinu misiju, pružimo ljubav i novu nadu onima koji trebaju pomoć, a s kojima smo kao Metkovci trajno povezani.

Zahvaljujemo svima koji su nam se do sada priključili i doprinijeli da uspješno realiziramo dosadašnje aktivnosti i onima koji će ubuduće zajedno s nama zajednički koračati  „ Antinim stazama“.

„ Mladi oca Ante Gabrića“

Violeta Oršulić